Dubrovník – základní fakta

Dubrovník je přístavní město situované do jižní Dalmácie na samý jih Chorvatska. Dubrovník není nikterak velké město a to se svými 45 tisíci stálými obyvateli ani v rámci Chorvatska. Unikátnost Dubrovníku tkví v jeho nádherném historickém jádru, které se dochovalo chráněno mohutnými hradbami jako jeden kompaktní celek. Právem je od roku 1979 zapsáno v seznamu světového dědictví UNESCO a hrdě nazýváno jako „Perla středomoří“.

Centrum Dubrovníka je tak plné opravdu nádherných staveb a procházka po nádherné bíle vydlážděné hlavní třídě Stradun (Place) opravdu stojí za to. Tyto památky se zde nastřádali za století. Už v 12. století totiž vzniklo město Dubrovník jako spojení několika menších původních osad v okolí. Význam města rychle rostl a v 15.- 16. století dokonce městský stát Dubrovník tvořil jediného vážnějšího konkurenta jinak všemocné Benátské republiky. Dokonce se ví, že v té době vlastnil Dubrovník na 180 velkých lodí, které obchodovali nejenom s Balkánem, ale prakticky celým středomořím.

Svůj klid si Dubrovník neužil ani v moderních dějinách. Nejdřív se Napoleon postaral o definitivní zkázu městského státu a pak přišli různé okupace ať už Italy, Němci za druhé světové války nebo jugoslávskými partyzány. Město bylo dokonce ostřelováno poměrně nedávno při Chorvatské válce o nezávislost. Nicméně jeho mohutné hradby přežili a my krásu, kterou po staletí uchránili můžeme obdivovat až do dnes.

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist