Památky brána Pile a co je za ní

Historické centrum Dubrovníka nám ukazuje nádherné patricijské město z přelomu 17. a 18. století. Tento hlavní obraz vznikl v době po katastrofálním zemětřesení. Samozřejmě se zachovaly i starší části města, zejména v pevnostech a hradbách. Samotné centrum města ale muselo být z velké části obnoveno právě po katastrofálním zemětřesení. Na druhou stranu můžeme říci, že tak město získala alespoň nádhernou jednotnou architektonickou koncepci a jednotlivé baráčky tak k sobě opravdu nádherně ladí.

Střed města tvoří hlavní ulice Placa – Stradun, k níž z obou stran přiléhají úzké uličky. Ty směrem k hradbám jsou navíc strmé a místy se z nich tak se z nich stávající spíše dlouhá schodiště, než klasické ulice. Placa – Stradun je opravdu nádherná ulice, dlážděná lesklými bílými mramorovými dlaždicemi. Všude kolem jsou různé krámky a kavárničky a spolu se starými paláci působí celá ulice opravdu monumentálně.

Samotná Placa Stradun začíná u brány Pila, od které ani nemusíte jít moc daleko, abyste si mohli prohlédnout například renesanční kostel sv. Spasitele (Sveti Spas) ze začátku 16. stol nebo románsko-gotický františkánský klášter (samostan Male brače) s nádhernou románsko-gotickou křížovou chodbou a s lékárnou ze začátku 14. stol, mimořádně bohatou klenotnicí a knihovnou, s cenným interiérem kostela nebo také Onofriovu kašnu (Onofrijeva česma), která byla součástí dubrovnického vodovodního systému z poloviny 13. století.

Skutečně hned za branou se můžete kochat těmito památkami a to je jen začátek Placa Stradun…

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist