Památky – hradby a opevnění Dubrovníka

Nejviditelnější památkou Dubrovníka, která je patrná skutečně hned na první pohled, je mohutný hradební systém odpradávna bránící město. Jádro tohoto systému tvoří téměř dva kilometry hradeb (přesněji 1940 metrů), které byly budovány s přestávkami téměř tisíc let zhruba mezi 8. až 17. stoletím. Hradby jsou opravdu mohutné, místy 20 metrů vysoké a 6 metrů široké. Kromě toho se je na nich osazeno 15 obraných věží. Přičemž o té nejmohutnější Minčevě, se tvrdí, že je to spíše pevnost, než věž.

Další pevnost sv. Jana se nachází na jižní straně nad přístavem. Není tak dobře patrná, protože částečně splývá s městem, každopádně při prohlídce města jí určitě neminete, protože se zde nachází spousta různých děl.

To však není všechno, protože důmyslný systém Dubrovnického opevnění doplňovaly ještě předsunuté samostatné pevnosti a to například kasematová pevnost Bokar z 11. stol. a na mořských útesech pevnost Lovrijenac. Na jihovýchodě města se pak nachází menší pevnost Revelin, která je přímo navázána na jednu ze dvou bran do města – Ploče. Druhá brána se pak nachází na západní straně města a jmenuje se Pile. Obě byly důmyslně opevněny a chráněny příkopy a padacími mosty.

Vstup na hradby je možný a to v celé jejich délce. Můžete si tak město obejít hezky celé do kola a věřte, že je to rozhodně zážitek, který stojí za to. Vstup je možný hned z několika míst. My vám můžeme doporučit hned ten za vstupem do města u brány Ploče (u Onofriovy kašny). Tento vstup je ale nejhustěji využíván a proto se místní úřady snaží nasměrovat návštěvníky i na jiné vstupy. Oficiálně se tak doporučuje i vstup na hradby u Sv. Lukáše a u Knížecího paláce. Ale to je skutečně jen na vás.

Vstup na hrady se platí a to v roce 2009:
Plné vstupné: 50 kun
Snížené vstupné: 20 kun

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist