Výlet do Trsteno

Trsteno je skutečně jen velmi malá vesnička s pouhými 240 stálými obyvateli 16 km severozápadně od Dubrovníku. I pře svojí malost patří ale mezi jeden z nejvyhledávanějších turistických cílů v oblasti. Vděčí za to paláci rodiny Gučetićů-Gozze. Jedné z nejvýznamnějších Dubrovnických rodin za časů největší slávy města. Trseno se tak stalo kulturním centrem a rájem smetánky. Původní palác byl sice také srovnán se zemí při zemětřesení v roce 1667 a nový představuje jen jednoduší pouze patrová stavba. Nicméně zde vznikl zcela unikátní park a zahrady.

Ten je unikátní nejenom po technické stránce svým závlahovým systémem, ale i po botanické stránce, protože zde můžete spatřit skutečně unikátní druhy rostlin. Ne nadarmo je základnou biologického ústavu Chorvatské akademie věd. A aby té krásy nebylo málo, tak v trstenském parku přezimují mimo jiných ptáků i dva druhy kolibříků, kteří se sem na zimu stěhují z vnitrozemí. Měří 7,5 až 8 cm, z toho polovina připadá na překrásně zbarvený ocásek.

Všude je navíc plno pěkných soch a vodních fontánek, takže návštěva Trstena pro vás může být poměrně vítaným zpestřením vaší dovolené.

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist